FP30R06W1E3 — IGBT Module, PIM, 30 A, 1.55 V, 115 W, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FP30R06W1E3
IGBT Module, PIM, 30 A, 1.55 V, 115 W, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • Transistor Polarity:N Channel; DC Collector Current:30A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.55V; Power Dissipation Pd:115W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Transi
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 23Pins
  • Product Range: -
  • IGBT Technology: -
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 115W
  • IGBT Configuration: PIM
  • Transistor Polarity: N Channel
  • DC Collector Current: 30A
  • Power Dissipation Pd: 115W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 30A
  • Collector Emitter Voltage Max: 600V
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.55V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.55V