FP200R12N3T7B11BPSA1 — IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 200 A, 1.55 V, 175 °C, Module
Illustrative purposes only
FP200R12N3T7B11BPSA1
IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 200 A, 1.55 V, 175 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EconoPIM 3 Series
  • IGBT Technology: IGBT7 [Trench Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: -
  • IGBT Configuration: PIM Three Phase Input Rectifier
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 200A
  • Power Dissipation Pd: -
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Junction Temperature Tj Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 200A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.55V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.55V