FP15R12W2T4BOMA1 — IGBT Module, PIM, 30 A, 1.85 V, 145 W, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FP15R12W2T4BOMA1
IGBT Module, PIM, 30 A, 1.85 V, 145 W, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EasyPIM Series
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 145W
  • IGBT Configuration: PIM
  • Transistor Mounting: Panel
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 30A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.85V