FP150R12KT4BPSA1 — IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 150 A, 1.75 V, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
FP150R12KT4BPSA1
IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 150 A, 1.75 V, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • DC Collector Current:150A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.75V; Power Dissipation Pd:-; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Transistor Case Style:Module; No. of Pins
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 43Pins
  • Product Range: EconoPIM 3
  • IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Solder
  • Power Dissipation: -
  • IGBT Configuration: PIM Three Phase Input Rectifier
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 150A
  • Power Dissipation Pd: -
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 150A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.2kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.75V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.75V