FP10R06W1E3BOMA1 — IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 10 A, 1.55 V, 68 W, 175 °C, Module
Illustrative purposes only
FP10R06W1E3BOMA1
IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 10 A, 1.55 V, 68 W, 175 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Product Range: EasyPIM
  • IGBT Technology: IGBT 3 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 68W
  • IGBT Configuration: PIM Three Phase Input Rectifier
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 10A
  • Power Dissipation Pd: 68W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Junction Temperature Tj Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 10A
  • Collector Emitter Voltage Max: 600V
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.55V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.55V