FESB16JT-E3/81 — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 16 A, Single, 1.5 V, 50 ns, 250 A
Illustrative purposes only
FESB16JT-E3/81
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 16 A, Single, 1.5 V, 50 ns, 250 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):16A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.5V; Reverse Recovery Time trr Max:50; Available until stocks are exhausted
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-263 (D2PAK)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.5V
  • Forward Surge Current: 250A
  • Reverse Recovery Time: 50ns
  • Average Forward Current: 16A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V