FES16JT-E3\45 — FAST DIODE, 16A, 600V, TO-220AC
Illustrative purposes only
FES16JT-E3\45
FAST DIODE, 16A, 600V, TO-220AC
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Peak Reverse Voltage:600V; Average Forward Current:16A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage Max:1.5V; Reverse Recovery Time:50ns; Forward Surge Current:250A; No. of Pin
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.5V
  • Forward Surge Current: 250A
  • Reverse Recovery Time: 50ns
  • Average Forward Current: 16A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V