FERD40U45CT — Standard Recovery Diode, 45 V, 40 A, Dual Common Cathode, 460 mV, 275 A
Illustrative purposes only
FERD40U45CT
Standard Recovery Diode, 45 V, 40 A, Dual Common Cathode, 460 mV, 275 A
  • Manufacturer: STMICROELECTRONICS
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: No SVHC (17-Dec-2015)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220AB
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 460mV
  • Forward Surge Current: 275A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 40A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V