FERD30SM100ST — Standard Recovery Diode, Field Effect Rectifier, 100 V, 30 A, Single, 950 mV, 250 A
Illustrative purposes only
FERD30SM100ST
Standard Recovery Diode, Field Effect Rectifier, 100 V, 30 A, Single, 950 mV, 250 A
  • Manufacturer: STMICROELECTRONICS
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:100V; Forward Current If(AV):30A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:950mV; Reverse Recovery Time trr Max:-; Forward Surge Curre
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: FERD3
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220AB
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 950mV
  • Forward Surge Current: 250A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V