FERD15S50DJF-TR — Standard Recovery Diode, 50 V, 15 A, Single, 480 mV, 80 A
Illustrative purposes only
FERD15S50DJF-TR
Standard Recovery Diode, 50 V, 15 A, Single, 480 mV, 80 A
  • Manufacturer: STMICROELECTRONICS
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: PowerFLAT
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 480mV
  • Forward Surge Current: 80A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 15A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 50V