FEP30JP-E3/45 — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 30 A, Dual Common Cathode, 1.5 V, 50 ns, 300 A
Illustrative purposes only
FEP30JP-E3/45
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 30 A, Dual Common Cathode, 1.5 V, 50 ns, 300 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: Lead (07-Nov-2024)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247AD
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1.5V
  • Forward Surge Current: 300A
  • Reverse Recovery Time: 50ns
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V