FEP30DP-E3 — Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 30 A, Dual Common Cathode, 950 mV, 35 ns, 300 A
Illustrative purposes only
FEP30DP-E3
Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 30 A, Dual Common Cathode, 950 mV, 35 ns, 300 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: FEP30
  • Diode Case Style: TO-247AD
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 950mV
  • Forward Surge Current: 300A
  • Reverse Recovery Time: 35ns
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 200V