FEP16GT-E3/45 — ULTRAFAST RECTIFIER COMMON CATHODE 16A TO220AB
Illustrative purposes only
FEP16GT-E3/45
ULTRAFAST RECTIFIER COMMON CATHODE 16A TO220AB
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Peak Reverse Voltage:400V; Average Forward Current:16A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Forward Voltage Max:1.3V; Reverse Recovery Time:35ns; No. of Pin