EZ240D12 — Solid State Relay, SPST-NO, 12 A, 280 Vrms, Panel Mount, Quick Connect, Zero Crossing
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
EZ240D12
Solid State Relay, SPST-NO, 12 A, 280 Vrms, Panel Mount, Quick Connect, Zero Crossing
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:12A; Operating Voltage Max:280Vrms; Relay Mounting:Panel; Relay Terminals:Quick Connect; Switching Mode:Zero Crossing; Operating Voltage Min:24Vrms; Control Voltage Min:3V
  • SVHC: No SVHC (07-Jul-2017)
  • Load Current: 12A
  • Product Range: EZ Series
  • Relay Mounting: Panel Mount
  • Switching Mode: Zero Crossing
  • Relay Terminals: Quick Connect
  • Control Voltage Max: 15VDC
  • Control Voltage Min: 3VDC