EXPP-3CU-24S-200 — Thermistor Extension Wire, RTD, 24 AWG, Stranded, 200 ft, ANSI, EXPP Series
Illustrative purposes only
EXPP-3CU-24S-200
Thermistor Extension Wire, RTD, 24 AWG, Stranded, 200 ft, ANSI, EXPP Series
  • Manufacturer: OMEGA
  • Product type: Thermocouple Wire
  • Insulation: PVC (Polyvinylchloride)
  • Wire Gauge: 24AWG
  • Product Range: EXPP Series
  • Conductor Type: Stranded
  • Length - Metric: 60.96m
  • Length - Imperial: 200ft
  • Conductor Area CSA: 0.22mm²
  • Colour Code Standard: ANSI
  • Thermocouple Wire Type: RTD
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: 0°C