EL240A10-24 — Solid State Relay, 10 A, 280 VAC, Panel Mount, Quick Connect, Zero Crossing
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
EL240A10-24
Solid State Relay, 10 A, 280 VAC, Panel Mount, Quick Connect, Zero Crossing
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:-; Load Current:10A; Operating Voltage Max:280VAC; Relay Mounting:Panel; Relay Terminals:Quick Connect; Switching Mode:Zero Crossing; Operating Voltage Min:24VAC; Cont
  • SVHC: No SVHC (07-Jul-2017)
  • Load Current: 10A
  • Product Range: EL Series
  • Relay Mounting: Panel Mount
  • Switching Mode: Zero Crossing
  • Relay Terminals: Quick Connect
  • Control Voltage Max: 27VDC
  • Control Voltage Min: 21VDC
  • Contact Configuration: -
  • Operating Voltage Max: 280VAC
  • Operating Voltage Min: 24VAC