DRD48D06 — Solid State Relay, 6 A, 600 VAC, DIN Rail, Screw, Zero Crossing
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DRD48D06
Solid State Relay, 6 A, 600 VAC, DIN Rail, Screw, Zero Crossing
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:-; Load Current:6A; Operating Voltage Max:600VAC; Relay Mounting:DIN Rail; Relay Terminals:Screw; Switching Mode:Zero Crossing; Operating Voltage Min:48VAC; Co
  • Load Current: 6A
  • Product Range: SeriesOne DR Dual Series
  • Relay Mounting: DIN Rail
  • Switching Mode: Zero Crossing
  • Relay Terminals: Screw
  • Control Voltage Max: 32VDC
  • Control Voltage Min: 4VDC
  • Contact Configuration: -
  • Operating Voltage Max: 600VAC
  • Operating Voltage Min: 48VAC