DRA1-MP240D4 — Solid State Relay, SPST-NO, 4 A, 280 VAC, DIN Rail, Cage Clamp, Zero Crossing
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DRA1-MP240D4
Solid State Relay, SPST-NO, 4 A, 280 VAC, DIN Rail, Cage Clamp, Zero Crossing
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type: Solid State Relays
  • Load Current: 4A
  • Relay Mounting: DIN Rail
  • Switching Mode: Zero Crossing
  • Relay Terminals: Cage Clamp
  • Control Voltage Max: 32VDC
  • Control Voltage Min: 3VDC
  • Contact Configuration: SPST-NO
  • Operating Voltage Max: 280VAC
  • Operating Voltage Min: 24VAC