DRA1-MP240D3 — Solid State Relay, SPST-NO, 3 A, 280 VAC, DIN Rail, Cage Clamp, Zero Crossing
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DRA1-MP240D3
Solid State Relay, SPST-NO, 3 A, 280 VAC, DIN Rail, Cage Clamp, Zero Crossing
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:3A; Operating Voltage Max:280VAC; Relay Mounting:DIN Rail; Relay Terminals:Cage Clamp; Switching Mode:Zero Crossing; Operating Voltage Min:24VAC; C
  • Load Current: 3A
  • Product Range: DRA1 MP Series
  • Relay Mounting: DIN Rail
  • Switching Mode: Zero Crossing
  • Relay Terminals: Cage Clamp
  • Control Voltage Max: 32VDC
  • Control Voltage Min: 3VDC
  • Contact Configuration: SPST-NO
  • Operating Voltage Max: 280VAC
  • Operating Voltage Min: 24VAC