DMC25D0UVT-7 — Dual MOSFET, Complementary N and P Channel, 25 V, 25 V, 400 mA, 400 mA, 4 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DMC25D0UVT-7
Dual MOSFET, Complementary N and P Channel, 25 V, 25 V, 400 mA, 400 mA, 4 ohm
  • Manufacturer: DIODES INC.
  • Product type: Dual MOSFETs
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 6Pins
  • Channel Type: Complementary N and P Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Transistor Case Style: TSOT-26
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Power Dissipation N Channel: 1.2W
  • Power Dissipation P Channel: 1.2W
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 25V
  • Drain Source Voltage Vds P Channel: 25V
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 400mA
  • Continuous Drain Current Id P Channel: 400mA
  • Drain Source On State Resistance N Channel: 4ohm
  • Drain Source On State Resistance P Channel: 0.08ohm