DMC2004DWK-7 — Dual MOSFET, Complementary N and P Channel, 20 V, 20 V, 540 mA, 540 mA, 0.55 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DMC2004DWK-7
Dual MOSFET, Complementary N and P Channel, 20 V, 20 V, 540 mA, 540 mA, 0.55 ohm
  • Manufacturer: DIODES INC.
  • Product type: Dual MOSFETs
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 6Pins
  • Channel Type: Complementary N and P Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Transistor Case Style: SOT-363
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Power Dissipation N Channel: 250mW
  • Power Dissipation P Channel: 250mW
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 20V
  • Drain Source Voltage Vds P Channel: 20V
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 540mA
  • Continuous Drain Current Id P Channel: 540mA
  • Drain Source On State Resistance N Channel: 0.55ohm
  • Drain Source On State Resistance P Channel: 0.9ohm