DMA90U1800LB — Bridge Rectifier, Three Phase, 1.8 kV, 90 A, SMD, 9 Pins, 1.79 V
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DMA90U1800LB
Bridge Rectifier, Three Phase, 1.8 kV, 90 A, SMD, 9 Pins, 1.79 V
  • Manufacturer: IXYS SEMICONDUCTOR
  • Product type: Bridge Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 9Pins
  • No. of Phases: Three Phase
  • Product Range: ISOPLUS
  • Forward Voltage Max: 1.79V
  • Average Forward Current: 90A
  • Bridge Rectifier Mounting: Surface Mount
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Bridge Rectifier Case Style: SMD
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV