DMA80IM1600HB — Standard Recovery Diode, 1.6 kV, 80 A, Single, 1.17 V, 1.3 kA
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DMA80IM1600HB
Standard Recovery Diode, 1.6 kV, 80 A, Single, 1.17 V, 1.3 kA
  • Manufacturer: IXYS SEMICONDUCTOR
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: No SVHC (12-Jan-2017)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.17V
  • Forward Surge Current: 1.3kA
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 80A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV