DMA150E1600NA — Standard Recovery Diode, 1.6 kV, 150 A, Single, 1.15 V, 3.24 kA
Illustrative purposes only
DMA150E1600NA
Standard Recovery Diode, 1.6 kV, 150 A, Single, 1.15 V, 3.24 kA
  • Manufacturer: LITTELFUSE
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 4Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: SOT-227B
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.15V
  • Forward Surge Current: 3.24kA
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 150A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV