DMA150E1600NA. — RECTIFIER, 1.6KV, 150A, SOT-227B
Illustrative purposes only
DMA150E1600NA.
RECTIFIER, 1.6KV, 150A, SOT-227B
  • Manufacturer: LITTELFUSE
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Peak Reverse Voltage:1.6kV; Average Forward Current:150A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage Max:1.15V; Reverse Recovery Time:-; Forward Surge Cur 02AH9670
  • No. of Pins: 4Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: SOT-227B
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.15V
  • Forward Surge Current: 3.24kA
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 150A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV