DLA60I1200HA — Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 60 A, Single, 1.19 V, 725 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DLA60I1200HA
Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 60 A, Single, 1.19 V, 725 A
  • Manufacturer: IXYS SEMICONDUCTOR
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: No SVHC (12-Jan-2017)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247AD
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.19V
  • Forward Surge Current: 725A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 60A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.2kV