DLA40IM800PC-TRL — Standard Recovery Diode, 800 V, 40 A, Single, 1.56 V, 325 A
Illustrative purposes only
DLA40IM800PC-TRL
Standard Recovery Diode, 800 V, 40 A, Single, 1.56 V, 325 A
  • Manufacturer: LITTELFUSE
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-263 (D2PAK)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.56V
  • Forward Surge Current: 325A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 40A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 800V