DI048N04PQ2 — Dual MOSFET, Dual N Channel, 40 V, 48 A, 0.096 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DI048N04PQ2
Dual MOSFET, Dual N Channel, 40 V, 48 A, 0.096 ohm
  • Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
  • Product type: Dual MOSFETs
  • No. of Pins: 8Pins
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Power Dissipation N Channel: 27.7W
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 40V
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 48A
  • Drain Source On State Resistance N Channel: 0.096ohm