DI035N06PQ2-AQ — Dual MOSFET, Dual N Channel, 60 V, 35 A, 0.015 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DI035N06PQ2-AQ
Dual MOSFET, Dual N Channel, 60 V, 35 A, 0.015 ohm
  • Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
  • Product type: Dual MOSFETs
  • No. of Pins: 8Pins
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Power Dissipation N Channel: 35.7W
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 60V
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 35A
  • Drain Source On State Resistance N Channel: 0.015ohm