DI028N10PQ2-AQ — Dual MOSFET, Dual N Channel, 100 V, 28 A, 0.021 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DI028N10PQ2-AQ
Dual MOSFET, Dual N Channel, 100 V, 28 A, 0.021 ohm
  • Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
  • Product type: Dual MOSFETs
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2024)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Channel Type: Dual N Channel
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Transistor Case Style: QFN
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Power Dissipation N Channel: 32.7W
  • Power Dissipation P Channel: -
  • Drain Source Voltage Vds N Channel: 100V
  • Drain Source Voltage Vds P Channel: -
  • Continuous Drain Current Id N Channel: 28A
  • Continuous Drain Current Id P Channel: -
  • Drain Source On State Resistance N Channel: 0.021ohm