DHG30I600HA — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 30 A, Single, 2.36 V, 35 ns, 200 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DHG30I600HA
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 30 A, Single, 2.36 V, 35 ns, 200 A
  • Manufacturer: IXYS SEMICONDUCTOR
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):30A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:2.36V; Reverse Recovery Time trr Max:35ns; Forward Surge Current Ifsm
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: DHG30
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247AD
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 2.36V
  • Forward Surge Current: 200A
  • Reverse Recovery Time: 35ns
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V