DHG10I1200PM — Fast / Ultrafast Diode, 1.2 kV, 10 A, Single, 2.22 V, 75 ns, 65 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DHG10I1200PM
Fast / Ultrafast Diode, 1.2 kV, 10 A, Single, 2.22 V, 75 ns, 65 A
  • Manufacturer: IXYS SEMICONDUCTOR
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Diode Case Style: TO-220ACFP
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 2.22V
  • Forward Surge Current: 65A
  • Reverse Recovery Time: 75ns
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.2kV