DHG10I1200PA — Fast / Ultrafast Diode, 1.2 kV, 10 A, Single, 2.38 V, 75 ns, 70 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DHG10I1200PA
Fast / Ultrafast Diode, 1.2 kV, 10 A, Single, 2.38 V, 75 ns, 70 A
  • Manufacturer: IXYS SEMICONDUCTOR
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:1.2kV; Forward Current If(AV):10A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:2.38V; Reverse Recovery Time trr Max:75ns; Forward Surge Current Ifs
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: DHG10
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 2.38V
  • Forward Surge Current: 70A
  • Reverse Recovery Time: 75ns
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.2kV