DFLZ24Q-7 — Zener Single Diode, 24 V, 1 W, PowerDI 123, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DFLZ24Q-7
Zener Single Diode, 24 V, 1 W, PowerDI 123, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: DIODES INC.
  • Product type: Zener Single Diodes
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: DFLZ Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: PowerDI 123
  • Power Dissipation: 1W
  • Zener Voltage Nom: 24V
  • Operating Temperature Max: 150°C