DFLU1400-7 — Fast / Ultrafast Diode, 400 V, 1 A, Single, 1.25 V, 25 ns, 30 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DFLU1400-7
Fast / Ultrafast Diode, 400 V, 1 A, Single, 1.25 V, 25 ns, 30 A
  • Manufacturer: DIODES INC.
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:400V; Forward Current If(AV):1A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.25V; Reverse Recovery Time trr Max:25ns; Forward Surge Curre
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: DFLU1
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: PowerDI 123
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.25V
  • Forward Surge Current: 30A
  • Reverse Recovery Time: 25ns
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 400V