DFLS2100-7 — Schottky Rectifier, 100 V, Single, PowerDI 123, 2 Pins, 860 mV
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DFLS2100-7
Schottky Rectifier, 100 V, Single, PowerDI 123, 2 Pins, 860 mV
  • Manufacturer: DIODES INC.
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:100V; Forward Current If(AV):-; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:PowerDI 123; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:860mV; For
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: DFLS2
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: PowerDI 123
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 860mV
  • Forward Surge Current: 50A
  • Average Forward Current: -
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V