DFLR1400-7 — Standard Recovery Diode, POWERDI®, 400 V, 1 A, Single, 1.1 V, 25 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DFLR1400-7
Standard Recovery Diode, POWERDI®, 400 V, 1 A, Single, 1.1 V, 25 A
  • Manufacturer: DIODES INC.
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:400V; Forward Current If(AV):1A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.1V; Reverse Recovery Time trr Max:-; Forward Surge Current Ifs
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: DFLR1
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: PowerDI 123
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.1V
  • Forward Surge Current: 25A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 400V