DF15005S-T — Bridge Rectifier, Single Phase, 50 V, 1.5 A, DFS, 4 Pins, 1.1 V
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DF15005S-T
Bridge Rectifier, Single Phase, 50 V, 1.5 A, DFS, 4 Pins, 1.1 V
  • Manufacturer: DIODES INC.
  • Product type: Bridge Rectifier Diodes
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 4Pins
  • No. of Phases: Single Phase
  • Product Range: -
  • Forward Voltage Max: 1.1V
  • Forward Surge Current: 50A
  • Average Forward Current: 1.5A
  • Bridge Rectifier Mounting: Surface Mount
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Bridge Rectifier Case Style: DFS
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 50V