DDZX6V2B-7 — Zener Single Diode, 6.2 V, 300 mW, SOT-23, 3 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DDZX6V2B-7
Zener Single Diode, 6.2 V, 300 mW, SOT-23, 3 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Diode Case Style: SOT-23
  • Power Dissipation: 300mW
  • Zener Voltage Nom: 6.2V
  • Operating Temperature Max: 150°C