DDZ6V8C-7 — Zener Single Diode, 6.8 V, 470 mW, SOD-123, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DDZ6V8C-7
Zener Single Diode, 6.8 V, 470 mW, SOD-123, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-123
  • Power Dissipation: 470mW
  • Zener Voltage Nom: 6.8V
  • Operating Temperature Max: 150°C