DDZ6V2B-7 — Zener Single Diode, 6.2 V, 500 mW, SOD-123, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DDZ6V2B-7
Zener Single Diode, 6.2 V, 500 mW, SOD-123, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: DIODES INC.
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Vz Typ:6.2V; Power Dissipation Pd:500mW; Diode Case Style:SOD-123; Zener Tolerance ±:2.535%; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:150°C; Product Range:-; Automotive
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-123
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 6.2V
  • Operating Temperature Max: 150°C