DDZ16ASF-7 — Zener Single Diode, 16 V, 500 mW, SOD-323F, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DDZ16ASF-7
Zener Single Diode, 16 V, 500 mW, SOD-323F, 2 Pins, 150 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: DIODES INC.
  • Product type: Zener Single Diodes
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: DDZ Series
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-323F
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 16V
  • Operating Temperature Max: 150°C