DC200D60C — Solid State Relay, 60 A, 150 VDC, Panel Mount, Screw, Zero Crossing
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DC200D60C
Solid State Relay, 60 A, 150 VDC, Panel Mount, Screw, Zero Crossing
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:-; Load Current:60A; Operating Voltage Max:150VDC; Relay Mounting:Panel; Relay Terminals:Screw; Switching Mode:Zero Crossing; Operating Voltage Min:7VDC; Control Voltage Min:4VDC;
  • Load Current: 60A
  • Product Range: PowerPlus DC Series
  • Relay Mounting: Panel Mount
  • Switching Mode: Zero Crossing
  • Relay Terminals: Screw
  • Control Voltage Max: 32VDC
  • Control Voltage Min: 4VDC
  • Contact Configuration: -
  • Operating Voltage Max: 150VDC
  • Operating Voltage Min: 7VDC