DC100D20C — Solid State Relay, 20 A, 72 VDC, Panel Mount, Screw, DC Switch
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DC100D20C
Solid State Relay, 20 A, 72 VDC, Panel Mount, Screw, DC Switch
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:-; Load Current:20A; Operating Voltage Max:72VDC; Relay Mounting:Panel; Relay Terminals:Screw; Switching Mode:DC Switch; Operating Voltage Min:7VDC; Control Voltage Min:4VDC; Contr
  • Load Current: 20A
  • Product Range: PowerPlus DC Series
  • Relay Mounting: Panel Mount
  • Switching Mode: DC Switch
  • Relay Terminals: Screw
  • Control Voltage Max: 32VDC
  • Control Voltage Min: 4VDC
  • Contact Configuration: -
  • Operating Voltage Max: 72VDC
  • Operating Voltage Min: 7VDC