DA18-120UK-M — AC/DC Power Supply, Medical, 1 Output, 18 W, 12 VDC, 1.5 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DA18-120UK-M
AC/DC Power Supply, Medical, 1 Output, 18 W, 12 VDC, 1.5 A
  • Manufacturer: ARTESYN / ADVANCED ENERGY
  • Product type: AC / DC External Plug In Adaptor Power Supplies
  • No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:18W; Output Voltage - Output 1:12V; Output Current - Output 1:1.5A; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Output Connector
  • SVHC: No SVHC (17-Dec-2014)
  • Plug Type: UK Type G
  • Product Range: DA12-M
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Connector: Barrel Plug Center Positive 2.5mm x 5.5mm
  • Output Power Max: 18W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 90V
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 1.5A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 12VDC