DA10-050EU — AC/DC Power Supply, ITE, 1 Output, 10 W, 5 VDC, 2 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DA10-050EU
AC/DC Power Supply, ITE, 1 Output, 10 W, 5 VDC, 2 A
  • Manufacturer: ARTESYN / ADVANCED ENERGY
  • Product type: AC / DC External Plug In Adaptor Power Supplies
  • No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:10W; Output Voltage - Output 1:5V; Output Current - Output 1:2A; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Output Connector:USB;
  • SVHC: To Be Advised
  • Plug Type: EU
  • Product Range: DA10 Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Connector: USB
  • Output Power Max: 10W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 90V
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 2A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 5VDC