D1230N18TXPSA1 — Standard Recovery Diode, 1.8 kV, 1.23 kA, Single, 1.77 V, 14.8 kA
Illustrative purposes only
D1230N18TXPSA1
Standard Recovery Diode, 1.8 kV, 1.23 kA, Single, 1.77 V, 14.8 kA
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: D4814K0-1
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.77V
  • Forward Surge Current: 14.8kA
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 1.23kA
  • Operating Temperature Max: 180°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV