CWP3230A-6R8M — Wirewound Inductor, 6.8 µH, 0.24 ohm, 120 MHz, 1.36 A, CWP3230A Series
Illustrative purposes only
CWP3230A-6R8M
Wirewound Inductor, 6.8 µH, 0.24 ohm, 120 MHz, 1.36 A, CWP3230A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.8µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWP3230A Series
  • Product Width: 2.5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 3.2mm
  • DC Current Rating: 1.36A
  • DC Resistance Max: 0.24ohm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Self Resonant Frequency: 120MHz