CWF2414-6R8K — Wirewound Inductor, 6.8 µH, 0.68 ohm, 46 MHz, 700 mA, CWF2414
Illustrative purposes only
CWF2414-6R8K
Wirewound Inductor, 6.8 µH, 0.68 ohm, 46 MHz, 700 mA, CWF2414
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance: 6.8µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF2414
  • Product Width: 1.4mm
  • Product Height: 1.3mm
  • Product Length: 2.2mm
  • DC Current Rating: 700mA
  • DC Resistance Max: 0.68ohm
  • Inductor Case Style: 2.2mm x 1.4mm x 1.3mm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Self Resonant Frequency: 46MHz