CWF2414-2R2K — Wirewound Inductor, 2.2 µH, 0.22 ohm, 87 MHz, 1.04 A, CWF2414
Illustrative purposes only
CWF2414-2R2K
Wirewound Inductor, 2.2 µH, 0.22 ohm, 87 MHz, 1.04 A, CWF2414
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance: 2.2µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF2414
  • Product Width: 1.4mm
  • Product Height: 1.3mm
  • Product Length: 2.2mm
  • DC Current Rating: 1.04A
  • DC Resistance Max: 0.22ohm
  • Inductor Case Style: 2.2mm x 1.4mm x 1.3mm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Self Resonant Frequency: 87MHz